Cennik

Notariusz potrzebny jest w momencie, gdy sprzedaje się lub kupuje nieruchomość, chce się spisać testament lub zawrzeć intercyzę, a także dokonać podziału majątku lub gdy otrzymało się spadek. Korzystając z usług notarialnych należy mieć na uwadze powiązane z tym koszta. Od czego zależy cennik, jaki stosuje dany notariusz? Na opłaty notarialne składa się taksa oraz dodatkowe koszty. Taksa to podstawowe wynagrodzenie notariusza, którego wysokość określona jest ściśle w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości; Żaden notariusz nie może pobrać opłaty większej niż określona w rozporządzeniu. Notariusz ustala więc samodzielnie, ile będą wynosić kwoty za usługi, które świadczy – nie mogą one jednak przekroczyć taksy notarialnej.

Cennik Notariusza w mieście Olsztyn – najważniejsze informacje

Taksa notarialna to podstawowe wynagrodzenie notariusza, które pobiera on w ustalonej wysokości za każdą wykonaną przez siebie czynność. Jej wysokość zależy przede wszystkim od wartości samej czynności notarialnej. Oznacza to, że gdy czynność jaką chce wykonać Klient związana jest z dużym kosztem, może spodziewać się on równie wysokiej taksy. Istnieją jednak czynności, których wysokość taksy nie jest uzależniona od ich wartości. Należą do nich: sporządzenie testamentu, potwierdzenia dziedziczenia bądź umowy majątkowe między małżonkami, Pozostałe koszty notarialne to podatki oraz opłaty sądowe, których wysokość wynika z przepisów prawa. Świadcząc usługi, notariusz jest zobowiązany do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych oraz (jeżeli tego dotyczy usługa) podatków od spadku i darowizn. Kolejne koszta to opłaty sądowe – muszą one zostać uiszczone w postępowaniu wieczysto-księgowym, które dotyczy zazwyczaj kupna lub sprzedaży nieruchomości. Wtedy należy zapłacić za założenie księgi wieczystej oraz wpisanie do niej prawa do własności i za ustanowienie hipoteki. Korzystanie z usług notarialnych zawsze związane jest z opłatami – warto mieć tego świadomość i przed podjęciem decyzji dokładnie zapoznać się z cennikiem, jaki stosuje dany notariusz.

FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

#1 Notariusz Olsztyn cennik: czy u każdego notariusza są takie same ceny?

Nie. Każdy notariusz tworzy swój cennik indywidualnie, jednak maksymalną wysokość jego wynagrodzenia kontroluje obecność taksy notarialnej. Usługa nie może wynosić więcej niż wskazuje taksa.

#2 Notariusz Olsztyn cennik: czym płacić u notariusza?

Przepisy nie zabraniają notariuszom przyjmowania płatności bezgotówkowej, w formie przelewu. Kancelaria Notarialna Paweł Paturalski honoruje płatność kartami płatniczymi w zakresie opłat notarialnych wraz z podatkiem od towarów i usług. W przypadku chęci dokonywania płatności podatku od czynności cywilnoprawnych oraz od spadków i darowizn, a także opłat sądowych kartą, uprzejmie prosi się Klientów o wcześniejszy kontakt z Kancelarią.